Oblečenie a textil

Ako si vybrať pracovné odevy na stavenisko?

Pri mnohých povolaniach je nosenie pracovných odevov nutnosť. Pracovné odevy spĺňajú mnoho funkcií, ktoré sú závislé od odvetvia, v ktorom pracovný odev nosíme. V zdravotníctve plnia najmä hygienickú funkciu, na stavenisku zase ochrannú. Vo všeobecnosti nás však pracovné oblečenie chráni pred možnými úrazmi. Vo väčšine prípadov nám zamestnávateľ určí, aký typ pracovného oblečenia by sme mali mať tak, aby sme boli pri práci maximálne chránení. Ak pracujete na stavenisku a chcete si vybrať pracovné odevy sami, tu je niekoľko tipov, ako si vybrať pracovné oblečenie na takýto druh práce.

Čo všetko by mali spĺňať pracovné odevy na stavenisko?

Požiadavky na pracovné odevy
Bezpečnosť v pracovných odevov

Stavebníctvo sa považuje za odvetvie, v ktorom je kvalitné pracovné oblečenie priam nutnosťou. Pracovníci sú na stavbe minútu čo minútu vystavovaní nebezpečenstvu, a preto je najmä pri tejto profesii potrebné dbať na kvalitu oblečenia. Musí byť teda funkčné a spĺňať svoj účel – chrániť zdravie zamestnanca. Okrem toho by však takéto oblečenie nemali pracovníka obmedzovať v pohybe. Pokiaľ je príliš hrubé, iba ťažko sa v ňom bude zohýbať, otáčať či nosiť niečo v rukách. Pri výbere je treba myslieť na to, že pracovník bude pravdepodobne stále v pohybe, preto by sa v ňom nemal príliš potiť a malo by byť vzdušné. Pracovníci na stavbe neustále potrebujú nejaké náradie, preto by mali mať pracovné odevy veľa vreciek. Nezabudnite tiež na reflexné prvky na oblečení. Toto sa dá vyriešiť napríklad reflexnými pásmi, ktoré sú ľahké a neobmedzujú pracovníka v pohybe.

Líšia sa pracovné odevy na stavenisko v zime a v lete?

Čo sa týka práce na stavbe, oblečenie musí byť vždy prispôsobené danému ročnému obdobiu. Treba myslieť na to, že pracovník musí by chránený pri všetkých druhoch počasia. Sneh, dážď, slnko, vietor – tieto živly dokážu pri stavbe narobiť hneď niekoľko problémov. Cez zimu by malo byť oblečenie zateplené, no zároveň by malo efektívne odvádzať pot. V lete sú naopak vhodné tenké bavlnené tričká, tenké montérky a podobne. Letné pracovné odevy sa odporúča zaobstarať v bledých farbách, nakoľko tmavé oblečenie sa rýchlo prehreje a tým sa pracovník rýchlejšie unaví.

Všetko o kvalitných pracovných odevoch určených na stavenisko nájdete na našej internetovej stránke https://www.dualbp.eu.