Alkohol

Domáce pivo, chlieb náš každodenný

Radosť z prípravy domáceho piva si môže dopriať každý, kto je ochotný tomu venovať trochu úsilia a času. Najrýchlejším spôsobom ako si spraviť domace pivo je zaobstarať si sadu na výrobu piva. Avšak, kto si chce vytvoriť svoju vlastnú značku alebo si pripraviť pivný špeciál môže si skúsiť varenie piva z chmeľu a sladu. S e-shopom domáci-pivovar.sk sa môže aj z Vašej kuchyne stať minipivovar.

Prvopočiatky piva siahajú až do obdobia približne okolo 8000 rokov p.n.l. Od tej doby už pretieklo veľa piva, kým sa dostalo do súčasnej podoby. V dnešnom svete máme už na výber z rôznych druhov, typov, farieb, množstva alkoholu a vôní piva. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt pivoPivá sa vyrábajú spodne kvasené ako napr: Ležiak, Český ležiak ( Bohemian Pilsner Lager), Viedenský ležiak, Mníchovské svetlé a tmavé , Märzen alebo Bock. Alebo vrchne kvasené ako napr: Pšeničné, Weisse, Weizen, Witbier-Biere Blanche, Ale, Pale Ale, Ipa, Bitter, Mild Ale, Scottish Ale, Belgické Ale, Altbier, Porter alebo Stout. Všetky tieto pivá si vďaka snahe pivovarov môžete pripraviť aj doma, ako svoje domáce pivo. Na výrobu piva veľké pivovary používajú 4 základné suroviny, a to: slad, chmeľ, pivné kvasnice a vodu. Kvalita každej suroviny výrazne ovplyvňuje aj kvalitu piva. Výroba piva je náročný a systematický proces, pri ktorom musia byť jednotlivé kroky presne a detailne dodržané. Zaujímavosťou však je, že pivo je hneď za vodou a čajom tretím najbežnejším nápojom na svete.

Pivo ako také, tiež neobsahuje žiadny cholesterol, dokonca sa potvrdilo, že 2 dcl piva obsahuje menej kalórií ako rovnaký objem vína, mlieka či pomarančový džús. Domáce pivo obsahuje navyše aj množstvo vitamínov (hlavne skupinu B, kyselinu listovú, riboflamín, a iné), minerálov (horčík, sodík, vápnik, draslík, fosfor a kremík) a antioxidantov. Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt pivoMimochodom, je veľmi výživné a zdraviu prospešné, aj vďaka obsahu živých kvasiniek. Vašu peňaženku to v prepočte vyjde ešte lacnejšie ako pivo kupované v obchode. Taktiež bude mať omnoho výraznejšiu a jedinečnejšiu chuť, ako typické konzumné 10-tky z obchodu, ktoré sa svojou chuťou či farbou viac menej nelíšia. Pri príprave domáceho piva však musíte byť trpezlivý. Dobré domáce pivo si vyžaduje čas na prípravu, varenie ale aj kvasenie. Keď budete dostatočne trpezlivý naučíte sa domáce pivo urobiť také, že by mohlo konkurovať aj veľkým pivovarom. Niekedy totiž nezáleží na kvantite ale na kvalite. Ďalšou výhodou je, že domáce pivo dokonale ohúri aj vašich priateľov, rodinu a známych. Kto by predsa nechcel poznať niekoho, kto sa takémuto koníčku venuje?