Zdravie

Je paradentóza vašim nepriateľom? Zatočte s ňou!

Paradentóza je zákerné ochorenie ústnej dutiny, ktoré postihuje najmä okolie zubov a ďasien. Vzniká pôsobením baktérií v ústnej dutine. Počas celého dňa sa baktérie usádzajú v medzizubnom priestore a v oblasti ďasien a vytvárajú zubný povlak, ktorý sa pri nesprávnej alebo nedostatočnej zubnej hygiene premieňa na zubný kameň. Zubný kameň je potrebné pravidelne odstraňovať, no pokiaľ sa neodstráni, môžu vzniknúť problémy a tie často vyústia až do paradentózy.

Ako predísť vzniku paradentózy?

Genetika a paradentóza
Prevencia paradentózy

Už dávno neplatí, že vznik paradentózy ovplyvňujú najmä genetické predispozície. Toto závažné ochorenie si privodíme najmä sami, a to nesprávnou ústnou hygienou. Zuby a ich okolie je potrebné pravidelne, najlepšie niekoľkokrát denne, čistiť a starať sa o ne. V prvom rade nesmieme zabúdať na klasické čistenie zubov zubnou kefkou. Tá by mala byť prispôsobená vašim ďasnám podľa tvrdosti. Ak sú vaše ďasná citlivé, používaním tvrdej zubnej kefky ich zbytočne rozdráždite, a sú tak náchylnejšie na rôzne infekcie. Používaním medzizubných kefiek a nití určite zlepšíte vašu ústnu hygienu. Dostanú sa aj na miesta, kde bežná kefka nedosiahne a vy si tak môžete byť istý, že ste pre zdravie svojich zubov urobili maximum. Preventívne prehliadky u vášho zubného lekára určite nevynechávajte. Práve on môže totiž odhaliť začínajúcu paradentózu a poskytnúť vám cenné rady.

Následky neliečenej paradentózy

Paradentóza je ochorenie, ktoré mnoho ľudí podceňuje. Jej neliečenie však vedie k trvalej strate zubov, a to následne k ďalším problémom. V prvých štádiách sa paradentóza prejavuje začervenaním ďasien, ktoré sú podráždené a pri čistení zubov často pacient vypľúva krv. Nie vždy je však krv príznakom paradentózy. Krvácanie pri paradentóze je pravidelné a pri vyšších štádiách aj bolestivé. Je však potrebné už pri prvých príznakoch zbystriť pozornosť a navštíviť odborníka. Ďalším štádiom je ustupovanie ďasien a odhaľovanie zubných krčkov. Okrem zdravotných problémov je tu aj ďalší problém, a to estetické hľadisko. Chrup v takomto prípade už na prvý pohľad nepôsobí zdravo a je teda nutný zásah zubného špecialistu.

Trápi vás paradentóza a vy neviete, ako si s ňou poradiť? Navštívte našu internetovú stránku https://dovodnausmev.sk/ a získajte viac informácií. Tešte sa opäť spolu s nami zo zdravého a krásneho úsmevu!