Financie Podnikanie

Kedy máte podať daňové priznanie typ A a kedy B?

Po skončení štúdia si väčšina z nás s tvárou v dlaniach uvedomí, že vstupom do dospelosti nie je maturita, ale vypĺňanie daňového priznania. Najmä po prvýkrát je to hádam pre každého krst ohňom, no treba ho absolvovať a to ide ľahšie s čo najväčším množstvom informácii.  Keďže sa legislatíva stále mení, dávajte si pozor aj na aktuálnosť článkov, ktoré vám radia, čo robiť. Daňové priznanie typ A je to jednoduchšie. Podávate ho vtedy, ak máte príjem iba zo zamestnania (alebo „po účtovnícky“ povedané: iba zo závislej činnosti). Pod závislú činnosť patria všetky príjmy, ktoré upravuje § 5 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov. Okrem pracovného pomeru sem patrí aj dohoda o brigádnickej práci študentov, príjmy spoločníkov a konateľov (napríklad na základe mandátnej zmluvy), ústavných činiteľov alebo likvidátorov. Ak máte príjmy aj z iných činností, ako je podnikanie, samostatná zárobková činnosť, prenajímanie priestorov alebo dokonca aj predaj nehnuteľností, musíte podať daňové priznanie typu B. Daňové priznanie typ A za vás môže vyriešiť aj váš zamestnávateľ, ak ho o to požiadate do istej časovej lehoty – za rok 2019 to bude niekedy v prvej polovici februára 2020. Ak si ho z nejakého dôvodu potrebujete vyplniť sami, na internete nájdete mnoho návodov a vzorov, ako na to. Dokonca vám môže pomôcť aj online aplikácia, ktorá vám poradí s každým políčkom a dá pozor na to, aby ste niekde neurobili chybu. V základe však platí, že najvýznamnejšie čísla súvisiace s daňovým priznaním sa odvíjajú od životného minima (jeho výška je k 1.1.2019 v sume 205,07 € mesačne) a od minimálnej mesačnej mzdy.

Aké potrebujem doklady k vyplneniu daňového priznania?

Daňové priznanie typ A a jeho vlastnosti
Forma daňového priznania typu A

Doklady sú povinnou prílohou, musíte ich teda odovzdať spolu s daňovým priznaním. Ide o doklady preukazujúce

  • výšku príjmov zo zamestnania v SR a zo zdrojov v zahraničí. Od vášho zamestnávateľa, prípadne zamestnávateľov dostanete tlačivo s názvom Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti. 
  • zaplatené povinné poistné (aj poistné v zahraničí)
  • daňový bonus
  • výšku zrazených príspevkov na daň

Dôležité je vedieť, že ak si uplatňujete daňový bonus, je potrebné k daňovému priznaniu priložiť aj kópiu rodného listu dieťaťa, rozhodnutie príslušného orgánu, že dieťa je osvojené (adoptované) alebo prevzaté do starostlivosti a kópiu sobášneho listu, ak ide o dieťa vášho manžela alebo manželky.  Takisto si môžete nárokovať na daňové úľavy a to na nezdaniteľné časti základu dane na daňovníka a jeho životného partnera/partnerky. Nárok na daňový bonus máte aj vtedy, ak vaše dieťa ešte študuje na strednej alebo vysokej škole. V takom prípade je potrebné k priznaniu priložiť aj potvrdenie o návšteve školy, ktoré vystaví daná inštitúcia. Ďalšie dokumenty, na základe ktorých máte nárok na daňový bonus, sú potvrdenie o poberaní prídavku na vyživované dieťa, potvrdenie o tom, že vyživované dieťa sa nemôže pripravovať na povolanie pre chorobu alebo úraz, poukázanie 3% dane, písomné potvrdenie o výkone činnosti dobrovoľníka, ak bola táto činnosť vykonávaná najmenej 40 hodín.

Vypĺňajte online, nepomýlite sa

Prečo si to komplikovať, keď sa to dá aj jednoducho? Aplikácia na stránke https://www.mojedane.sk vám so všetkým poradí, automaticky vypočíta niektoré položky a upozorní vás, ak niekde urobíte chybu. Ušetrite si čas aj peniaze – vyjde vás lacnejšie ako služby účtovníka alebo ekonóma.