Domácnosť

Kľučky na dvere – prvý kontakt

Dvere sú vstupnou „bránou“ do bytov, domov, kancelárií a budov. Slúžia na oddelenie priestoru. Neodmysliteľnou súčasťou dverí je kovanie a kľučky na dvere. Jeden bez druhého by nespĺňali svoju funkciu a stratili by význam. Vďaka kľučke vieme pohodlne a rýchlo otvoriť dvere. Okrem praktickej funkcie vyberáme kľučky aj podľa vzhľadu. Na trhu sú dostupné v širokom prevedení, a môžeme si vybrať z rôznych typov. Líšia sa od druhu použitia, kvalitou materiálu, povrchovou úpravou, farbou, cenou. Pri výbere si osobne vyskúšajte dotyk kľučky, aby ste lepšie zistili, aký pocit vo vás vyvoláva.

Rozdelenie kľučiek na dvere

Nerezová kľučka na dverePodľa typu kovania

Podľa typu kovania rozlišujeme kľučky na štítové a rozetové. Štít je kovová plocha, ktorá je upevnená na dverách pomocou dvoch skrutiek. Ak si vyberiete tento typ, musíte poznať vzdialenosť od kľučky ku kľúčovému otvoru. Rozetový typ kovania sa volá aj delený a skladá sa z dvoch častí. Jedna časť zakrýva kľučkový otvor a druhá kľúčový otvor. Môžu mať okrúhly alebo hranatý tvar, úzky, alebo oválny.

Podľa povrchovej úpravy

Trendy v bytovom dizajne sa menia a ovplyvňujú aj trh s kľučkami na dvere. Dnes sú dostupné rôzne moderné dizajnové kľučky, ktoré uspokoja aj tých najnáročnejších zákazníkov. Kľučka na dvere by mala byť zladená s materiálom dverí ale tiež by mala ladiť aj s celkovým charakterom interiéru. Vybrať si môžete v chrómovom prevedení, matnom alebo lesklom, bronzovou, niklovou, alebo mosadznou povrchovou úpravou.

Podľa farby

Farebné prevedenie kľučiek je tiež široké, na výber je od bielych farieb, strieborných odtieňov, hnedých, čiernych, pozlátených. Farbu vyberáme tak, aby nepôsobila rušivo k ostatným prvkom v interiéri a mala by byť kontrastná k povrchu dverí.

Podľa triedy použitia

Častým otváraním a zatváraním dverí dochádza samozrejme aj k opotrebovaniu mechanizmov. Preto musia kľučky na dvere spĺňať vysoké nároky na funkčnosť. Je rozdiel, či sa kľučka používa v domácom prostredí, alebo v prostredí s vyššou frekvenciou ľudí, napr. v predajniach, administratívnych budovách, nákupných centrách. Podľa toho sú rozdelené do kategórií. Napríklad kľučka a kovanie, ktoré majú certifikát v 3. triede použitia zvládnu až 200 000 cyklov a sú vhodné do objektov s vysokou frekvenciou používania.

Skôr než kúpite kovanie a kľučky nájdite si informáciu o serióznosti predajcu alebo distribútora. Spoľahlivého dodávateľa kvalitných výrobkov nájdete na www.metalia.sk