Domácnosť Stavebníctvo

Murované ploty – krásny dizajnový doplnok aj ochrana nehnuteľnosti v jednom

Pri výbere oplotenia okolo svojho pozemku máte naozaj veľký výber. Niektoré ploty sú krásne, chránia pred hlukom a skutočne ozdobujú dom, niektoré sú jednoduché a finančne nenáročné, o niektoré je potrebné pravidelne sa starať, iné sú postavené raz – dva. Máte na výber z takýchto možností: betónové, drôtené, drevené, kamenné, hliníkové, murované ploty alebo živý plot. Každá možnosť je niečím výnimočná. Na drôtené potrebujete len pár stĺpikov a trošku betónu, na živý plot veľa trpezlivosti a starostlivosti, na drevené, kamenné, drôtené aj murovane ploty stabilné základy.

Spôsob výstavby murovaného plotu

Murovane ploty okolo domu
Stavba murovaných plotov na mieru

Najdôležitejšou časťou murovaných plotov sú dobre urobené stabilné základy. Počas múrania základov je dôležité myslieť na zavedenie elektrickej energie na zvonček, svetlo alebo na automatické otváranie brány. Je potrebné vedieť ako základy urobiť, aby plot dlho vydržal. Je potrebné ich urobiť do dostatočnej hĺbky a nezabudnúť ani na hydroizoláciu. Pri výstavbe netreba zabudnúť ani na miesto, kde bude bránička, garážová brána, státie na smetné koše alebo triedený odpad. Následne je možné pokračovať pri výstavbe plota. Pri výstavbe máte na výber z dvoch možností: buď si dáte urobiť plot celý vymúraný do požadovanej výšky alebo bude vymúraný kúsok a ďalej už budú robené len stĺpiky, medzi ktoré neskôr dáte výplň podľa uváženia (plech, drevo, lamely). Na hornú časť plota musí ísť ukončenie v tvare striešky. Je nevyhnutnosťou, aby sa plot vplyvom poveternostných vplyvov nepoškodil. Nakoniec si zvolíte obloženie. Buď stierku, kameň, imitáciu dreva alebo iné podľa predstáv klienta.

Umiestnenie murovaného plotu

Murované ploty je vhodné umiestniť na prednú, prípadne bočnú stranu domu aby dom skrášľovali. Ak sa rozhodnete pre tento typ plotu, medzi susedmi použite napríklad drôtený alebo živý plot. Pri výplni murovaného plota môžete farebne kombinovať z množstva odtieňov či imitácií dreva. Murovaný plot okolo domu si nechajte postaviť odbornou firmou, iba tak bude plot postavený dobre, bude trvácny a pevný. Môžete tiež využiť možnosť výstavby na kľúč. Nemusíte sa starať o nič. Len si vyberiete celkový vzhľad a zvyšok necháte na odborníkov. Pre viac informácií o murovaných plotoch získate ak navštívite nasledujúcu internetovú stránku: https://www.i-ploty.sk/.