Cestovanie

Najčastejšie otázky a odpovede ohľadom cestovania vlakom zadarmo

Kto by nemal rád pohodlnú a rýchlu cestu vlakom? Častokrát sa totiž vlakom dostaneme z bodu A do bodu B oveľa rýchlejšie ako autom. Môže za to zhustená premávka a čoraz viac a viac áut na našich cestách. Slovenské železnice a prevádzkovatelia takýchto prepravných služieb sa v rámci možností snažia modernizovať vlakovú prepravu každým rokom. Určite ste si už všimli, že sa zlepšil nielen interiér jednotlivých vozňov, ale aj služby, ktoré takéto spoločnosti ponúkajú. Navyše majú niektoré vybrané skupiny ľudí nárok na cestovanie vlakom zadarmo. Poďte sa spolu s nami pozrieť, ktoré to sú a ako takúto možnosť vlastne využiť.

Koho sa týka bezplatná vlaková doprava?

Cestovanie vlakom zadarmo pre obyvateľov
Skupiny, ktoré majú cestovanie vlakom zadarmo

Je potrebné vedieť, že cestovanie vlakom zadarmo sa netýka všetkých skupín obyvateľstva. Vždy sa vzťahuje na sociálne slabšie skupiny alebo inak znevýhodnené skupiny. Ide teda hlavne o deti a mladistvých, žiakov a študentov. Možnosť bezplatnej vlakovej prepravy vstúpila do platnosti už v roku 2014 a odvtedy ju s radosťou mnohí využívajú. Ide najmä o cestovanie do základnej či strednej školy alebo dochádzanie za vysokoškolským štúdiom. Ďalej sa bezplatná vlaková preprava týka poberateľov dôchodkov do 62 rokov a následne tiež všetkých dôchodcov po 62. roku života. Ide takisto o sociálne slabšiu skupinu, nakoľko starobný dôchodok častokrát nedokáže pokryť náklady na cestovanie v plnej výške. Dá sa povedať, že moderná vlaková preprava je jednou z najkomfortnejších a preto ju mnohí s radosťou využívajú. Ak aj vy patríte do jednej z uvedených skupín obyvateľstva, neváhajte využiť cestovanie vlakom zadarmo.

Ako si vybaviť cestovanie vlakom zadarmo?

Nárok na cestovanie vlakom zadarmo samozrejme nevzniká automaticky tým, že patríte do jednej z vybraných kategórií obyvateľstva. Je totiž nutné registrovať sa v pokladnici železničnej spoločnosti priamo na vami vybranej vlakovej stanici. Následne priložíte ku žiadosti všetky potrebné dokumenty a železničná spoločnosť vám vydá kartu, ktorá vás oprávňuje na cestovanie vlakom zadarmo. Karta obsahuje tiež vašu fotku. Pri kontrole cestovných lístkov predložíte sprievodcovi okrem karty aj cestovný lístok na bezplatnú prepravu, občiansky preukaz či kartu študenta v závislosti od toho, do ktorej skupiny spadáte. Viac sa o cestovaní vlakom zadarmo dočítate na webovej stránke https://silverdium.sk/.