Cestovanie

Navštívili ste už niektoré slovenské jaskyne?

Keď sa povie Slovensko mnohým sa vybavia rôzne veci, ktoré súvisia s našou krajinou – pohoria, vodopády, plesá, príroda, folklór, šport a mnohé iné. Na Slovensku sa nachádzajú aj bohaté jaskynné priestory. Asi mnohí mi dajú za pravdu, ak poviem, že na tak malom území sa nachádza služné množstvo podzemných priestorov, ktoré vznikali pôsobením vody, kameňa a vzduchu. Hoci je na Slovensku mnoho rôznych jaskynných priestorov, tak nie všetky slovenske jaskyne a priestory sú sprístupnené. Časť z týchto priestorov je zákonom chránená. V tomto článku vám predstavíme niektoré slovenské jaskyne.

Jaskyne v Demänovej

Slovenske jaskyne na Liptove
Otváracie hodiny slovenských jaskýň

Medzi najznámejšie slovenské jaskyne nepochybne patria jaskyne v Demänovskej doline. Jaskynný systém v Demänovej pozostáva z niekoľko desiatok tisícov kilometrov a tento systém je považovaný za najdlhší na Slovensku. Najznámejšie slovenské jaskyne v Demänovskej doline sú Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa. Systém však tvoria ďalšie jaskyne, ktoré nie sú sprístupnené.

Najmladšia slovenská jaskyňa

Medzi najmladšie slovenské jaskyne patrí Gombasecká jaskyňa, ktorá sa nachádza v Slovenskom krase medzi Rožňavou a Plešivcom. Mnoho ľudí navštevujúci túto kvapľovú jaskyňu využíva jej benefity na dýchacie cesty. Vedeli ste, že v minulosti bola táto jaskyňa aj sanatórium, v ktorom sa liečili práve choroby dýchacích ciest?  V tejto krásnej slovenskej jaskyni môžete vidieť bizardné tvary kvapľov.

Viete, kde sa natáčala rozprávka Soľ nad zlato?

Slovenské jaskyne sú veľmi zaujímavé. Ďaľšou zaujímavosťou je, že jedna jaskyňa sa nachádza na území Maďarska i Slovenska. Tretina jaskyne Domica sa nachádza práve na Slovensku. V jaskyni Domica môžete vidieť krásne kaskádové vodopády, ktoré lákajú mnohých turistov. V jaskyni sa nachádzajú nádherné stalakmity, stalaktity a je tam veľký výskyt netopierov. To, že slovenské jaskyne sú nádherné dokazuje aj to, že v jaskyni Domica sa natáčala známa rozprávka Soľ nad zlato.

Biela jaskyňa

Ak chcete vidieť nádhernú snehobielu kvapľovú výzdobu, navštívte Harmaneckú jaskyňu, ktorá sa nachádza na strednom Slovensku. Pretože v jaskyni sa nachádzajú krásne snehobiele kvaple, ktoré len na niektorých miestach majú žltú alebo hnedú farbu, tak jaskyňa nesie i názov Biela jaskyňa. Táto jaskyňa láka svojich turistov svojimi krásnymi zelenými jazierkami, ktorých symbolom je biela kamenná váza. Kamenná váza údajne splní každému turistovi želanie, ak do nej trafíte mincou. Ak máte želanie, ktoré chcete, aby sa splnilo, navštívte Harmaneckú jaskyňu. Slovenské jaskyne sú prekrásne a je ich niekoľko sprístupnených. Ak ich chcete vidieť, dozvedieť sa o nich viac, určite si spravte výlet po Slovensku. Všetky informácie nielen o slovenských jaskyniach nájdete na webovej stránke https://slovander.sk/.