Zdravie

Omezuje bolest kloubů i vás?

Bolest kloubů představuje noční můru pro více než 50 % lidí z celkové populace. Toto onemocnění začíná postihovat stále více lidí. Alarmujícim je  však to, že není výsada jen pro starší generace. V minulosti bolest kloubů trápila převážně starších lidí. Dnes má již téměř 30% z celkové populace, která trpí tímto onemocněním méně než 35 let. Bolest kloubů je různého původu. Ve většině případů se jedná o nesprávnou životasprávu, nadváhu, nadměrný pohyb či nedostatečnou renegeraci. Bolest kloubů však představuje i průvodní jev některých onemocnění a častým znakem je i dědičnost. Revma patří mezi nejčastější onemocnění pohybové soustavy.


Revma představuje nepříjemnou bolest kloubů


Oficiální název pro revma je revmatoidní artritida. Toto onemocnění postihuje převážně ženskou část populace, avšak ani její výskyt u mužů není ničím ojedinělým. Nejčastěji postihuje lidi starší než 50. let. Revma patří mezi zánětlivé onemocnění kloubů. Nepříjemná bolest kloubuProjevuje se bolestí kloubů při procházení a nejčastějším znakem je otok kloubů. To, co toto onemocnění vyvolává není dosud známo. Existují jen určité dohady, které hovoří o tom, že za bolestí kloubů způsobenou revmou stojí genetika. Ke vzniku tohoto onemocnění pomáhá i kouření, které také zhoršuje průběh tohoto onemocnění. Omezit výskyt revma lze pomocí pestré stravy, která je vyvážená na minerály a vitamíny. Některé potraviny se v případě tohoto onemocnění nedoporučuje konzumovat. Jedná se o červené maso, uzeniny, sycené slazené nápoje či alkohol. Vyhýbat by ste se zdaleka měli citrusem a kravskému mléku. Káva a jiné nápoje, které obsahují kofein zhoršují průběh tohoto onemocnění. Při revmatoidní artritidě byste si měli dopřát ryby několikrát do týdne, luštěniny, konzumovat dostatek bobulovin a pít čaje z čerstvých bylinek nebo ze zázvoru. Revma se projevuje i ztuhlostí svalů a kloubů. Snažte se je proto rozhýbat. Pravidelný pohyb slouží jako výborný zdroj prevence a léčby tohoto zánětlivého onemocnění. Snažte se cvičit co nejvíce – nadváha patří mezi nejčastější příčiny vzniku revmatu. Mezi nejlepší sporty pro ty, kteří trápí revma patří jízda na kole a plavání.


Jak klouby správně vyživovat pokud se chceme bolesti kloubů vyhnout?


Na klouby blahodárně působí omega-3 nenasycené mastné kyseliny, jejichž zdrojem jsou ryby (losos, sardinky, tuňák, halibut, ančovičky či makrely), sója, ořechy a semínka, oleje (například řepkový), pšeničné klíčky či avokádo . Důležitá je i správná kloubní výživa, která zajišťuje správné fungování kloubů. Pokud vás to, jak kloubní výživa působí na naše klouby a co vám pravidelné užívání výživových doplňků může přinést zajímá, navštivte stránku www.mluvmeokloubech.cz.