Varenie a pečenie Zdravie

Prečo variť jednoducho a ako túto činnosť zefektívniť

Do reštaurácie z času na čas zájde každý. Takáto strava však človeka po čase omrzí a tak či tak uprednostní domácu stravu. Niektorí preferujú len domácu stravu, a to z rôznych dôvodov, avšak najčastejšie kvôli rodinnému rozpočtu. Aj keď sa varením doma dokáže ušetriť značný finančný obnos, stojí za tým aj obeta – varenie si vyžaduje čas. Či už na nákup potrebných potravín, ich prípravy, či čas potrebný na samotné varenie.

Efektívnosť predstavuje základ jednoduchých receptov

Zelenina a riadyAk sú pre vás jednoduché recepty alfou a omegou, ako keby ste vyhrali. Ušetriť pomocou jednoduchých receptov na potravinách však nie je všetko. Aby ste dokázali ušetriť nielen čas, ale hlavne peniaze pri všetkých činnostiach s ním spojených, skúste sa držať nasledovných rád, pomocou ktorých si vybudujete správne návyky pri varení.

Pokrievky – varili ste doteraz bez pokrievky? Ak áno, začnite ju čím skôr používať. Varenie pokrmov v hrnci s pokrievkou je oveľa rýchlejšie a efektívnejšie. Ak pokrievku nepoužívate, predlžujete čas varenia až trojnásobne.

Veľkosť hrnca – v domácnosti sa používajú pri varení rôzne veľkosti a tvary hrncov. Až 30 % energie dokážete ušetriť vtedy, ak varíte vo vhodnom hrnci. To znamená varenie v hrnci, ktorý je presne tak veľký, ako samotná varná plocha. Ak použijete príliš malý hrniec, teplo vám bude unikať. Ak, naopak, použijete príliš veľký hrniec, bod varenia sa bude oddiaľovať.

Rozmrazovanie potravín – aj pomocou takej činnosti, ktorou je rozmrazovanie potravín dokážete ušetriť. 70 % domácností rozmrazuje potraviny pod tečúcou vodou, čo je úplne zbytočné. Zbytočné plytvanie vodou zastavíte tak, že necháte potraviny rozmraziť počas noci v chladničke. Ak ich však potrebujete čím skôr, skúste si pomôcť rozmrazovaním v mikrovlnke.

Skladovanie potravín – mnoho ľudí si kupuje potraviny do zásoby. Čím dlhšie ich však v chladničke máme, tým rýchlejšie podliehajú skaze. Pomocou dóz sa životnosť jedla zvyšuje a udržíte ho čerstvejšie dlhšie. Potraviny sa vám tiež vďaka dózam budú aj jednoduchšie skladovať.

Príprava pokrmov v pare – stačí vám len jeden hrniec v kombinácii s parou a dokážete pripraviť viac jedál naraz. Okrem klasického parného hrnca vám túto činnosť umožňujú aj parné vložky, ktoré sa vkladajú priamo do hrnca.

Jednoduché recepty a rôzne finty vám pomôžu so šetrením času, financií a energie v kuchyni. Ak vás táto problematika zaujíma a chceli by ste čas strávený v kuchyni zefektívniť, navštívte stránku www.zdravopostudentsky.sk, kde nájdete nielen rady, ako sa vám to podarí, ale aj množstvo zaujímavých jednoduchých a chutných receptov.