Gastronómia

Svetové moravské koláče. Pochúťka, ktorá dobyla svet

Moravské koláče – voňavé, makkučké, sladké. Už len pri vyslovení ich mena sa určite každému vynoria spomienky na nedeľné posypané moravské koláče s bohatou sladkou náplňou, ktoré nás sprevádzali v detstve. Ich podmanivá chuť a vôňa robí z týchto kruhových koláčov nezabudnuteľnú spomienku. Táto nadýchaná a voňavá dobrotka má za sebou dlhú históriu. Ako názov hovorí, za ich pravlasť sa považuje Morava. Moravské koláče sú považované za tradičné pečivo, staré už viac ako 200 rokov. Nesmeli chýbať na žiadnych slávnostných stoloch, či už na vianočné alebo veľkonočné sviatky, ale aj na všetkých významných životných udalostiach ako krstiny či svadby. 

Moravské koláče opradené mýtmi 

Moravské koláče s makom
História moravských koláčov

V minulosti sa moravským koláčom pripisovali rôzne magické vlastnosti. U Slovanov bol koláč silným symbolom. Darovanie koláča potvrdzovalo udelený sľub. Dokonca aj náplne koláčov mali svoj význam. Jahodová mala zaistiť lásku, maková plodnosť a čokoládová peniaze. V minulosti sa piekli najmä veľké koláče. Časom sa však z domovov vytratili veľké chlebové pece, a tak sa aj moravské koláče začali piecť v menšej mierke. Ich recept sa však rokmi veľmi nemenil. Piekli sa prevažne z pšeničnej múky a kvásku. Pridávali sa kvalitné domáce suroviny, mlieko, maslo a vajíčka, ktoré mali všetci hospodári poväčšine z vlastnej produkcie. Náplňou boli taktiež domáce džemy z vypestovaného ovocia alebo tvaroh, mak či hlávková kapusta. 

Moravské koláče za hranicami

Obľúbená pochúťka sa v dôsledku migrácie českých migrantov dostala už viac ako pred 150 rokmi aj za Veľkú mláku. Českí migranti priniesli pôvodnú receptúru s náplňou makovou, slivkovou, tvarohovou či marhuľovou. Voňavá nadýchaná pochúťka si samozrejme našla svojich milovníkov aj takto ďaleko vo svete. Miestni obyvatelia si ju rýchlo obľúbili a samozrejme, ako to už pri receptoch býva, upravili podľa seba. A tak môžete v USA nájsť moravské koláče plnené s plnkami s citrónom ananásom ale aj kuracím mäsom, či špenátom. Vo veľkej miere sa však stále predávajú pôvodné tvarohové koláče. Ak máte chuť na obľúbené chrumkavé moravské koláče, vytvorené tradičným spôsobom, nakuknite na webovú stránku https://www.sweet-family.sk/. Nájdete tam recept nielen na moravské koláče, ale aj parené buchty, či žemľovku, ktorá chutí ako od babičky. Dobrú chuť.