Zdravie

Test zraku si môžete urobiť aj v pohodlí domova

Oči sú párovým orgánom, ktorým spoznávame a vnímame svet naokolo. Preto by sme sa o ne mali starať a nepodceňovať problémy s ním. Nedokážete prečítať nápis na budove alebo vám robí problém rozoznať z diaľky číslo prichádzajúceho autobusu? Musíte pri čítaní knihy naťahovať ruky, aby ste videl prečítať písmenká? Vo všetkých prípadoch je jasné, že budete potrebovať pomoc očného lekára. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, problémy so zrakom dokážu naozaj znepríjemniť život človeka. Test zraku si navyše môžete vykonať aj v pohodlí svojho domova. 

Test zraku – aké sú možnosti?

Test zraku pomocou prístrojou
Metódy na test zraku

Je potrebné si uvedomiť, že oko je zložitý orgán. Porúch, ktoré ho môžu postihnúť, je preto hneď niekoľko. Ak máte pocit, že zle vidíte do diaľky, na čítanie alebo zle rozoznávate farby či máte iný závažný problém, určite to nepodceňujte. Test zraku je niečo, čo dokáže vás i očného lekára nasmerovať správnym smerom. Ishiharov test zraku je test, ktorý je zameraný prevažne na určenie problémov spojených s farbocitom alebo farbosleposťou. Tento test sa dá kúpiť alebo je možné ho vykonať online. Skladá sa z 38 obrázkov v rôznom farebnom i tvarovom rozložení. Ďalším dobre známym a efektívnym testom je Snellenova tabuľa. Tú určite dobre poznáte z ambulancie vášho všeobecného lekára. Pozostáva z riadkov, v ktorých sa nachádzajú písmená a čísla. Tieto dva testy zraku sú považované za tie najpoužívanejšie, no existuje ich samozrejme oveľa viac. 

Poznáte test zraku na astigmatizmus?

Existuje ešte jeden test zraku, ktorý rozhodne stojí za spomenutie. Ide o takzvanú krivku na astigmatizmus. Je to porucha oka, pri ktorej sa vám môžu javiť predmety v blízkosti, ale aj vzdialenosti, rozmazané. Môže sa teda objavovať pri krátkozrakosti i ďalekozrakosti. Tento test zraku obsahuje niekoľko obrázkov a vykonáva sa so zakrytím jedného oka. Linky na obrázku by mali byť pri oboch očiach rovnako ostré. Pokiaľ nie sú, pravdepodobne ide o problém a je potrebné navštíviť očného lekára. Máte pocit, že váš zrak už nie je taký dobrý, ako býval? V tom prípade nečakajte na zhoršenie a vyskúšajte test zraku. Viac sa o testoch zraku dozviete na webovej stránke https://www.ivio.clinic/ocnymagazin/