Drevo

Úloha impregnácie dreva v starostlivosti o drevené výrobky

Drevo je skvelý materiál na výrobu jedinečných kusov nábytku, drobných drevených stavieb, hračiek, podláh a podobne. Pokračovať by sme mohli donekonečna, nakoľko má skutočne široké využitie. Slúži a skrášľuje naše domovy, ale patrí samozrejme aj do záhrad a na terasy. Čoraz obľúbenejšie a žiadanejšie sa stávajú drevodomy, ktorých základný stavebný materiál je tiež práve drevo. Medzi prirodzené vlastnosti dreva patrí nízka objemová hmotnosť, dobrá pevnosť, ľahká opracovateľnosť. Práve tieto ho predurčili na to, že sa drevo stalo nenahraditeľné v stavebníctve a architektúre. Medzi jeho slabiny patrí slabá odolnosť voči poveternostným vplyvom a škodcom. Preto mu musíme dopriať starostlivosť, ktorej prvým krokom by mala byť impregnácia dreva.

Na čo je dobrá impregnácia dreva

Nevyhnutná impregnácia dreva predĺži jeho životnosť
S impregnáciou dreva nič nepokazíte

Impregnácia dreva má svoje opodstatnenie najmä na drevo, ktoré je použité v exteriéri a vplývajú na neho poveternostné vplyvy. Zmeny počasia, UV žiarenie, voda, mráz to všetko sú faktory, ktorým musí drevo, ktoré sa nachádza vonku čeliť. Ak by sme plotu, či záhradnej chatke neposkytli potrebnú starostlivosť, za veľmi krátku dobu drevo spráchnivie, zhnije, alebo ho napadnú škodcovia a nebudú nám viac slúžiť k našej spokojnosti. Na svoju ochranu drevo nepotrebuje veľa. Na začiatku je nutná impregnácia dreva a následne povrchové nátery. Impregnácia dreva je bezfarebný chemický náter, ktorý obsahuje biocídy. Tie sa rozdeľujú na isekticídy, ktorých cieľom je chrániť drevo pred hmyzom a fungicídy, ktorých úlohou je zabezpečiť ochranu pred plesňami a hubami. Impregnačný náter sa vykonáva v hrubej vrstve, aby sa dostal hlboko do štruktúry dreva. Vykonáva sa na suché a čisté drevo, ktoré predtým prebrúsime brúsnym papierom. Následne handričkou odstránime prach a môžeme naniesť impregnačný náter. Po aplikácii ho necháme 12 hodín zaschnúť a potom môžeme vykonať povrchový náter.

Povrchové nátery

Povrchové nátery na drevo umocňujú účinok impregnácie a dodávajú drevu finálny vzhľad. Podľa toho, aký výsledok očakávame použijeme ako povrchový náter buď lazúru, ktorá drevo jemne zafarbí, ale ponechá jeho štruktúru, alebo kryciu farbu, ktorá drevo úplne zafarbí. Tieto ochranné vrstvy chránia drevo pred poveternostným vplyvom aj mechanickým poškodením.

Ak chcete zistiť viac informácii, ktoré sa týkajú ochrany dreva, kliknite na www.carodreva.sk. Nájdete tu aj zaujímavé články na tému aktuálnych trendov a dizajnu dreva a tiež kreatívne nápady na tvorbu z dreva.