Poľnohospodárstvo

Zemiaky a ich rozdelenie podľa varných typov

Snáď neexistuje domácnosť, ktorá by si ako prílohu nepripravovala zemiaky. A to nielen ako prílohu, ale súčasne aj ako hlavné jedlo. Zemiaky predstavujú všestrannú potravinu, z ktorej sa dá pripraviť prakticky čokoľvek. Receptov na prípravu jedál, ktoré vám budú chutiť, nájdeme na internete mnoho. Aby však pokrm zo zemiakov bol chutný, mali by sme si vyberať aj podľa varných typov. Zemiaky možno rozdeliť podľa viacerých varných typov a my vám prinášame ich stručný prehľad a súčasne aj odporúčanie, čo z týchto zemiakov pripravíte najlepšie!

Ako si správne vybrať zemiaky na varenie?

Zemiaky do kuchyne rozhodne patria
Varenie zemiakov na obed

Varenie je našou neoddeliteľnou súčasťou. A varenie si súčasne nedokážeme predstaviť bez zemiakov. Tie delíme na nasledovné varné typy:

Zemiaky – varný typ A: do tejto kategórie patria tie najtvrdšie zemiaky, ktoré sa rozvaria len veľmi ťažko. Z toho dôvodu sú vhodné hlavne na prípravu pokrmov, akými sú napríklad šalát, prípadne ako príloha samostatného jedla.

Zemiaky – varný typ B: tieto zemiaky sú o niečo mäkšie, avšak čo sa týka ich prípravy, spĺňajú ten istý účel, ako tie z kategórie A – sú vhodné ako samostatná príloha. Je prakticky jedno, čo si z nich pripravíte.

Zemiaky – varný typ C: Tieto zemiaky sú, čo sa týka tvrdosti, už na rozhraní. Znamená to, že je z nich možné pripraviť tak samostatné jedlo, ako aj napríklad zemiakovú kašu, cesto na prípravu rozličných pokrmov, ako napríklad halušky a podobne.

Zemiaky – varný typ D: tieto zemiaky patria medzi tie najmäkšie a sú určené na ďalšie spracovanie. Znamená to, že z nich vyrobíme výborne zemiakové cesto, zemiakovú kašu, varené zemiaky s pažítkou a podobne.

Zo zemiakov môžeme vytvoriť prakticky čokoľvek. Obľúbené sú napríklad aj pečené zemiaky, francúzske zemiaky alebo rôzne iné jedlá, ktoré nás zasýtia. A o tom, že zemiaky majú dobré výživové hodnoty asi netreba hovoriť. Aby však zemiaky nestratili svoju výživovú hodnotu, je dôležité vedieť ich nielen správne vybrať, ale aj pripraviť!

Príprava zemiakov nie je až tak náročná

Zemiaky predstavujú plnohodnotný pokrm. Ak si chcete pripraviť niečo chutné a súčasne aj výživné, zemiaky určite uspokoja vaše potreby. Na stránke http://www.osivo.sk nájdete plno zaujímavých informácií a súčasne aj receptov, vďaka ktorým si pripravíte netradičný pokrm. Pochutnajte si na dobrom jedle aj vy!