E-shopy

Mikroplasty v životnom prostredí sa dotýkajú každého z nás

Najväčšou súčastnou hrozbou pre naše zdravie sú mikroplasty. Ohrozujú oceány, moria aj rieky. Z toho vyplýva, že sp obrovskou hrozbou aj pre živočíchov a samozrejme aj pre nás. Niekto si možno povie – aké riziko môžu predstavovať pre nás, keď sa hovorí hlavne o oceánoch a moriach, keď my žijeme vo vnútrozemí. Odpoveď je – veľké riziko. Mikroplasty sa nachádzajú v produktoch bežnej spotreby, vo vzduchu, kozmetike, aj vode. Takže ich denne nedobrovoľne dýchame aj konzumujeme. Veľakrát sú viazané práve v našom tele. Vedci skúmali rôzne druhy živočíchov v súvislosti s mikroplastami, prišli na to, že niektoré, hlavne najmenšie živočíchy v moriach ktoré konzumujú planktón spolu s ním konzumovali aj mikroplasty, ktoré sa časom usadzovali v ich tele a tým pádom boli ochudobňovaní o stravu. Neskôr uhynuli práve v dôsledku podvýživy.

Čo sú vlastne mikroplasty?

Drobnučké mikroplasty
Život s mikroplastami

Mikroplasty sú malé plastové kúsky, ktoré sú menšie ako päť milimetrov. Delia sa na primárne a sekundárne. Primárne mikroplasty sa dostali do prostredia už ako malé čiastočky z primárne výroby. Predpokladá sa že ich je cca 15 – 31%. Sekundárne vznikajú rozkladom väčších kusov ako sú fľaše, rybárske siete, plastové tašky a iné druhy plastov, ktorú sú vyhodené napríklad aj ako odpad v oceánoch. Veľkým zdrojom mikroplastov v ovzduší sú napríklad pneumatiky. Ich opotrebovávaním a trením o vozovku vzniká prach, ktorý mikroplasty obsahuje. Ďalším zdrojom je napríklad pranie syntetického oblečenia. Pri praní takéhoto oblečenia sa dostávajú do odpadových vôd a odtiaľ potom do riek, morí a oceánov. Ďalším zdrojom je kozmetika vo forme peelingových prípravkov, krémov, dokonca aj niektoré detské zubné pasty obsahujú mikroplasty.

Ako s nimi bojovať?

Možností ako pomôcť je niekoľko ale nie je to jednoduché. Všetko je o určitom obmedzovaní a my žijeme v dobe, kedy každý hľadí hlavne na seba, na svoje dobro a nevidí dopad na životné prostredie. Mikroplasty v životnom prostredí sa dajú eliminovať používaním hromadnej dopravy. Nechodiť autom len po jednej osobe, nepoužívať kozmetiku, ktorá ich obsahuje,  nenosiť oblečenie, ktoré obsahuje drobné ozdôbky ako glitre a trblietky, ktoré sa môžu uvoľniť pri praní do vody, nekupovať oblečenie zo syntetických materiálov, v obchodoch nakupovať do opakovane použiteľných vreciek, prípadne používať papierové a podobne Ak vás táto téma zaujala, viac informácií získate na nasledujúcej stránke: https://upcycle.sk/