Zdravie

Voda je zázrak života

Všeobecne známa voda je označovaná tiež ako zázrak života. Bez vody by sme nemohli existovať na našej planéte, pretože vďaka nej sa zrodil na našej Zemi život. Voda tvorí u dospelého človeka až 60 % z celého tela a u bábätiek je to až 80 %, čo je naozaj obdivuhodné množstvo. Hovorí sa, že bez vody by sme nevydržali dlhšie ako tri dni, ale bez jedla aj mesiac. Voda je teda pre náš život najdôležitejšia a preto by sme s ňou nemali zbytočne plytvať.

Voda a jej odporúčané množstvo pre človeka

Telo sa bez vody stáva rýchlo dehydratované a nevie podávať každodenný výkon. Preto keď vypijeme málo vody stávame sa akýmisi ospalými a malátnymi. Bez dostatku vody tiež začína bolieť hlava. Preto by sme vodu mali piť pravidelne a aspoň 2-2,5 litra. Odporúčané množstvo vody sa však môže líšiť od stavby kostry človeka, pohlavia a od fyzickej námahy, ktorú jedinec vykonáva. naša vodaV každom odbornom článku či časopise sa udávané množstvo líši, pretože každé teplo je individuálne. Avšak každú hodinu až dve by sme mali vypiť približne 2 deci vody, aby sa zachovali správne funkcie a činnosti tela. Rozhodne neurobíte dobre, ak si ráno dáte jednu či dve kávy a potom celý deň nič. Telo vodu potrebuje aj pri vykonávanom športe či náročnej fyzickej práci. Vodu pijeme určite viac v horúcich letných dňoch, ako v zime. V zime si tekutiny dopĺňame vo forme teplých bylinkových alebo ovocných čajov. Ak pracujete v kancelárii pripravte si každé ráno vodu do krčahu na stôl, aby ste si pitný režim pravidelne dopĺňali. Ak pracujete na stavbe či máte inak náročnú prácu nalejte si vodu do fľaše a tiež nezabúdajte na jej pitie. Voda je najlepšia čistá z vodovodného kohútika. Na Slovensku máme šťastie, že máme k dispozícii kvalitnú vodu, ktorá nám tečie v hociktorom čase. Ak Vám taká voda nechutí, na trhu sú rôzne filtračné nádoby. Alebo si čistú vodu môžete dochutiť citrónom alebo lístkami mäty a urobiť si tak osviežujúci nápoj. Na každodenné pitie sa však neodporúča sladká až presladená voda, ktorá nášmu telu skôr uškodí a pocit smädu utíši len na krátku chvíľu.  

Voda je teda veľmi vzácna surovina, ktorú v niektorých častiach sveta nemajú ľudia vôbec k dispozícii. Preto by sme s ňou mali šetriť a zbytočne ňou neplytvať. Na internetovej stránke www.nasavoda.sk nájdete rôzne zaujímavosti o vode a vodných bohatstvách, ktoré na Slovensku máme. Zoberte sa niekedy na výlet a spoznajte krásy vodného sveta na Slovensku.